– Investerer du ikke i fremtiden, så dør du vekk!
Da Jakob Særsten og Martin Lønning startet elektrikerselskapet Lønning og Særsten i 1983, var målet enkelt: å gi lærlinger en god og trygg vei inn i arbeidslivet. Begge var lærere ved Rubbestadneset yrkesskole og så behovet for en bedrift som kunne tilby faglig utvikling og solide rammer for unge elektrikere.
Mer enn fire tiår senere har den beskjedne satsingen utviklet seg til LOS Gruppen – et konsern med rundt 700 ansatte og virksomheter innen elektroinstallasjon, energiløsninger, skipsservice og teknologiutvikling. Samtidig er mye av den opprinnelige filosofien fortsatt den samme: kompetansebygging, fagstolthet og lokal verdiskaping.
Konsernsjef Jakob Særstein har en fantasisk utsikt fra kontoret sitt på Rubbestandneset på Bømlo, og kan fortelle om spennende og spenstige planer.
– Vi har et stor ferdigregulert område som skal planeres ut i løpet av høsten, håper vi. Min drøm er blant annet å bygge en stor dokk her som er 180 meter lang, 35 meter bred og 11 meter dyp, sier en entusiastisk Særsten.
Særsten understrekes at det massive anlegget ikke skal brukes til nybygg, men utelukkende til service og vedlikehold.
– Behovet i markedet er enormt. Med et stadig økende antall båter langs kysten, og tilsvarende høye krav til vedlikehold, står båtene ofte i kø for å komme til. Siden skipene gjerne bare ligger inne i en uke eller to av gangen, kreves det høy kapasitet for å ta unna etterspørselen, sier Særsten og fortsetter:
– Dette er fremtiden. Hvis ikke du investerer i fremtiden, så dør du vekk. Hvis du bare står stille, så er det andre som tar over, og da er det ikke noe som skjer her, understreker konsernsjefen.
Konsernet har hatt sterk vekst gjennom etablering av nye selskaper og oppkjøp. Fra elektrovirksomheten på Bømlo har LOS Gruppen bygget kompetanse som i dag dekker hele verdikjeden innen elektriske installasjoner, kraftdistribusjon og maritime tjenester. Elektrifisering, energieffektivisering og nye teknologiske løsninger står sentralt i strategien. Gjennom selskaper som arbeider med høyspent, kraftsystemer og landstrøm, ønsker LOS å bidra til overgangen til mer bærekraftige energiløsninger.
Særsten sier markedet er bra for tiden for LOS Gruppen.
– Vi har flere store rammeavtaler, med kunder som blant annet Forsvaret, Helse Bergen, deler av Helse Fonna og Vestland Fylkeskommune. Vi har også en stor jobb på Sotrasambandet som er et av de største veiprosjektene i landet. Her jobber Los Elektro med utføring, kontroll og verifisering av jording i konstruksjoner, sier Særsten som ser lyst på fremtiden for LOS Gruppen.
......
Om LOS Gruppen
- Etablert i 1983 av Jakob Særsten og Martin Lønning.
- Hovedkontor på Rubbestadneset i Bømlo.
- Startet som et elektrikerselskap med sterk satsing på lærlinger.
- Har utviklet seg til et konsern innen elektro, elkraft, skipsservice, energiløsninger og teknologi.
- Har nærmere 700 ansatte.
- Sikter mot nærmere 2 milliarder kroner i omsetning i 2026.
Selskapene i LOS Gruppen:
- LOS Elektro
- LOS Marine
- LOS Power Solutions
- LOS Elektro Stord
- LOS Ølve Elektro
- FLM Elektro
- LOS Varmepumpe Vestland
- Zinus
- Olvondo Technology