Fordeler to milliarder kroner for å få flere inn på boligmarkedet

10.03.2025
Kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng (Ap). Foto: Torgeir Haugaard/Forsvaret.
Haugesund kommune har fått tilsagn på 90 millioner kroner.
Regjeringen vil gi flere muligheten til å eie sitt eget hjem. Derfor har regjeringen satt i gang forsøk med startlån, slik at flere kan få hjelp til å komme seg inn på boligmarkedet. Interessen for forsøket har vært stor, og nå er fordelingen for 2025 klar.

Den nye forsøksordningen ble lansert i fjor. Da fikk 19 kommuner tildelt midler til forsøk med startlån. I år er tallet 74, og alle kommunene som søkte i januar, har fått tildelt midler. Til sammen har regjeringen nå bevilget 2,5 milliarder kroner til ordningen ifølge en pressemelding fra Kommunal- og distriktsdepartementet.

Haugesund kommune har fått tilsagn på 90 millioner kroner, Sveio kommune 25 millioner kroner og Tysvær kommune 3 millioner kroner.

– For mange har det blitt vanskeligere å kjøpe sin første bolig. Regjeringen er klar på at eierlinja ligger fast, og vi ønsker å hjelpe flere til å kunne bli boligeiere. Denne ordningen gjør at kommunene kan bidra til at enda flere kommer inn på boligmarkedet, sier kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng (Ap).

Gjennom forsøket kan kommunene gi startlån til personer som er noe bedre stilt enn de som får startlån i dag. Midlene skal gå til personer som selv etter flere år med sparing verken får startlån eller lån i private banker. Ordningen retter seg hovedsakelig mot de som kjøper bolig for første gang.

Regjeringen har høye ambisjoner for boligpolitikken, og ønsker å få fart på boligbyggingen igjen. Dette er viktig både for å sørge for at det blir bygget flere boliger som folk har råd til, og for å dempe konsekvensene den lave boligbyggingen har for byggenæringen. Forsøket med startlån er en del av regjeringens satsing på å gjenreise og fornye Husbanken.

– Vi har utvidet Husbankens samfunnsoppdrag slik at de kan bidra til at flere kan skaffe seg og beholde en bolig. Og vi har styrket lånerammen til 32 milliarder kroner, den høyeste noen gang. Startlånet utgjør den største delen av lånerammen, sier Stenseng.

Husbankdirektør Jan Hjelle er godt fornøyd med at så mange kommuner vil delta i forsøket.

– Det er svært positivt at et så bredt utvalg av kommuner, fra storbyer til små distriktskommuner, ønsker å gi flere innbyggere mulighet til å komme inn i boligmarkedet. Husbanken står klar til å bidra med råd og veiledning når kommunene skal i gang med behandling av søknader om lån fra en ny søkergruppe, sier Hjelle.



 
Vil du motta nyhetsbrev og invitasjoner?
Arrow

Hovedsamarbeidspartnere

SPV
Karmsund havn
Vassbakk & stol
Haugesund sparebank
Haugaland Kraft
Gassco
Dnb
Hatteland
A. Utvik
Sparebank 1 Sør-Norge
Hydro
Eurojuris Haugesund
SVS Sandvold Velde Supply