Kompetanseheving er viktig for frivilligheten

02.06.2026
F.v: Ronny Sætre (Næringsforeningen), Ellen Schiefloe (SpareBank 1 Sør-Norge), Jarle Haug Pettersen (SpareBank 1 Sør-Norge) og Bernt Jæger (Næringsforeningen).
Vil bidra til å styrke organisasjonr gjennom økt kunnskap og tryggere styrearbeid.

– God kompetanse er avgjørende for dem som tar på seg styreverv i frivillige organisasjoner, sier Ellen Schiefloe i SpareBank 1 Sør-Norge.
 

Det var to fornøyde representanter fra SpareBank 1 Sør-Norge som kunne overbringe nyheten om en gave som skal komme frivilligheten på Haugalandet til gode. Ellen Schiefloe og Jarle Haug Pettersen mener støtten fra Sparebankstiftelsen SR-Bank vil bidra til å styrke organisasjonene gjennom økt kunnskap og tryggere styrearbeid.
 

– Mange engasjerer seg i styrer fordi de brenner for en sak eller et formål. Samtidig følger det et betydelig ansvar med å forvalte både økonomi og organisasjon på en god måte. Derfor er kompetanseheving viktig. Med denne gaven kan frivillige få tilgang til relevante kurs og verktøy som gjør styremedlemmene tryggere i rollen og bidrar til høyere kvalitet i arbeidet som utføres, sier Haug Pettersen.
 

Schiefloe håper tiltaket også vil gjøre det enklere å rekruttere nye styremedlemmer.
 

– Vi ønsker at flere skal føle seg rustet til å ta på seg slike viktige verv og bidra i organisasjonene sine, sier hun.
 

Prosjektleder Ronny Sætre i Næringsforeningen Haugalandet er svært glad for støtten fra Sparebankstiftelsen.
 

– Frivilligheten på Haugalandet er en uvurderlig ressurs for lokalsamfunnet. Vi har fått tydelige tilbakemeldinger om at det er behov for mer kunnskap. Mange ønsker større trygghet i rollen og bedre forståelse av ansvaret som følger med et styreverv. Gjennom denne støtten kan vi tilby kurs om er tilpasset nettopp denne målgruppen, sier Sætre.
 

Dee siste årene har Næringsforeningen gjennomført flere kompetansetiltak for frivillige organisasjoner.
 

– Kursene om styreansvar og økonomi har fått svært gode tilbakemeldinger. Derfor er vi glade for å kunne videreføre satsingen og tilby nye kurs også i år, sier Sætre.

Vil du motta nyhetsbrev og invitasjoner?
Arrow

Hovedsamarbeidspartnere

Sparebanken Norge
Karmsund havn
Vassbakk & stol
Haugesund sparebank
Haugaland Kraft
Gassco
Dnb
Hatteland
A. Utvik
Sparebank 1 Sør-Norge
Hydro
Eurojuris Haugesund
SVS Sandvold Velde Supply