Milliardkontrakt signert – Vassbakk & Stol med sentral rolle
27.05.2025

Utbyggingsdirektør i Statens Vegvesen Kjell Inge Davik og konserndirektør Anders Geirsta i Skanska signerte nylig kontrakt. Vassbakk & Stol skal ha en sentral rolle i arbeidet.
Dette skal bygges
I denne runden skal det bygges rundt 21,5 kilometer mellom Megården og Sommerset i Sørfold kommune. Det skal bygges tre tunneler på til sammen 13,8 km. I tillegg skal det bygges 6,9 km veg i dagen og fire bruer på til sammen 800 meter. Vegen skal bygges som tofelts veg med ni meters vegbredde, og 90 km/t fartsgrense.
To-delt utbygging
Utbyggingen er den første av to delstrekninger i det store prosjektet E6 Megården-Mørsvikbotn. Hele prosjektet på omtrent 45 kilometer, er en ulykkesbelastet og krevende strekning for reisende, særlig vinterstid. Når veien stenges, får trafikantene 11 timer omkjøring via Sverige.
Byggestart
Skanska og Vassbakk & Stol skal nå rigge seg til i Sørfold. Hovedarbeidet starter for alvor etter sommerferien. Planlagt åpning av ny veg er sent i 2031. Konserndirektør i Anlegg Anders Geirsta, ser positivt på å komme i gang med en vegstrekning som er så viktig, både for befolkningen og næringstransporter gjennom Nordland.
– Vi ser fram til å bruke vår kompetanse og kapasitet til å bygge en tryggere og raskere vei mellom Sommerset og Megården. Og vi ser fram til å samarbeide godt med Statens Vegvesen om en sikker og effektiv gjennomføring av prosjektet, fastlår han.