Næringsforeningen peker på veivalg for E39 Bokn–Bømlafjorden

24.03.2026
Terje Halleland, næringspolitisk leder i Næringsforeningen Haugalandet.
Fremstår som det mest realistiske og robuste valget, både økonomisk og gjennomføringsmessig.
Næringsforeningen Haugalandet er tydelig i sitt høringssvar til kommunedelplanen for E39 Bokn–Bømlafjorden. På bakgrunn av Statens vegvesens anbefalinger og samfunnsøkonomiske vurderinger, støtter foreningen alternativ 1 som hovedkorridor for ny E39.

Planen, som har vært på høring fra 9. februar til 23. mars 2026, omfatter to alternative korridorer mellom Vestre Bokn og Bømlafjorden, med tilhørende konsekvensutredninger for miljø og samfunn. Næringsforeningen mener alternativ 1 gir den beste balansen mellom kostnader, gjennomføringsevne og nytte for regionen.

– Når vi står overfor investeringer av denne størrelsen, er det avgjørende å velge løsninger som gir størst mulig samfunnsnytte per krone, sier Terje Halleland, næringspolitisk leder i Næringsforeningen, og fortsetter:

– Alternativ 1 fremstår som det mest realistiske og robuste valget, både økonomisk og gjennomføringsmessig, understreker han.

Statens vegvesen har selv pekt på alternativ 1 som sitt anbefalte trasevalg, og vurdert alternativ 2 som så teknisk utfordrende at det kan bli aktuelt med motsegn på enkelte delstrekninger. Ifølge Halleland øker dette risikoen for forsinkelser og kostnadsoverskridelser dersom alternativ 2 velges.

– Store samferdselsprosjekter er sårbare for budsjettsprekker. Et alternativ med færre tekniske utfordringer reduserer risikoen betydelig og gir større forutsigbarhet for både myndigheter og næringsliv, sier Halleland.

Et mer robust E39‑samband er ifølge Næringsforeningen avgjørende for regionens videre utvikling. Veien er en hovedpulsåre for næringslivet, og knytter sammen viktige bo‑ og arbeidsmarkeder i Rogaland og Vestland.

– For næringslivet betyr dette kortere transporttid, mer stabil logistikk og bedre rammevilkår. Det styrker konkurranseevnen til sentrale næringer som maritim sektor, energi og industri, sier Halleland.

Næringsforeningen erkjenner at begge alternativene vil påvirke natur og landskap, men mener alternativ 1 samlet sett gir et mer balansert forhold mellom arealinngrep og nytteverdi.

– Ingen av alternativene er uten konsekvenser, men alternativ 1 gir etter vår vurdering lavere risiko, lavere kostnader og større langsiktige gevinster for regionen, avslutter Halleland.

Næringsforeningen anbefaler derfor at kommunedelplanen for E39 Bokn–Bømlafjorden vedtas med alternativ 1 som hovedkorridor.






 
Vil du motta nyhetsbrev og invitasjoner?
Arrow

Hovedsamarbeidspartnere

Sparebanken Norge
Karmsund havn
Vassbakk & stol
Haugesund sparebank
Haugaland Kraft
Gassco
Dnb
Hatteland
A. Utvik
Sparebank 1 Sør-Norge
Hydro
Eurojuris Haugesund
SVS Sandvold Velde Supply