Ny langsiktig rammeavtale for inspeksjon, vedlikehold og reparasjon
17.12.2025
T.v: Torger Rød (driftsdirektør i Vår Energi) og Olaf Hansen, administrerende direktør i DeepOcean Europe.
Avtalens omfang omfatter undervannsarbeid på tvers av alle Vår Energis opererte eiendeler på norsk kontinentalsokkel (NCS). Dette inkluderer IMR-aktiviteter samt prosjektstøtte til offshore modifikasjoner, installasjon, igangkjøring og boreoperasjoner. DeepOcean skal også levere tilhørende prosjektledelse og ingeniørtjenester.
– Vår Energi har sterke ambisjoner om å utvikle et tett samarbeid, hente ut effektiviseringsgevinster og skape verdier. Vi vil bygge videre på dette partnerskapet ved ytterligere å styrke vår evne til å reagere raskt og målrettet på Vår Energis operative behov innen subsea, sier Olaf Hansen, administrerende direktør i DeepOcean Europe.
Implementering av ny teknologi og utforsking av nye arbeidsformer er også sentrale elementer i kontrakten, der bruk av ubemannede fjernstyrte fartøy og landbaserte fjernoperasjonssentre blir en integrert del av fremtidige IMR-operasjoner.
– Et nært og langsiktig partnerskap er avgjørende for å nå våre felles mål, og med vår tekniske kompetanse og løsningsorienterte holdning er jeg trygg på at vi vil lykkes, legger Hansen til.
DeepOcean og Vår Energi har samarbeidet om undervannsoperasjoner i mer enn ti år. I dag er Vår Energi den tredje største operatøren på norsk kontinentalsokkel og den nest største gasseksportøren fra Norge. Den nye rammeavtalen formaliserer videreføringen av dette langvarige samarbeidet.